Zdravstvu godišnje fali 80 miliona
Istraživanje Sindikata doktora medicine (SDM) pokazalo je da ulaganje u zdravstveni sistem prethodnih godina nije bilo srazmjerno rastu bruto društvenog proizvoda i da je odvajanje za liječenje, u odnosu na razvijene zemlje, manje za dva odsto BDP-a ili 80 miliona eura. U istraživanju Sindikata, koje je podržao Centar za razvoj nevladinih organizacije, uz pomoć Evropske unije, navode da je bilo potrebno veće ulaganje u zdravstveni sistem kako bi građani živjeli kvalitetnije i duže.
– Ulaganje u zdravstvo nije pratilo rast državnog budžeta. To pokazuje i uporedna analiza izdvajanja za zdravstveni sistem Crne Gore i za tu oblast u Sloveniji. U 2017. godini kada je bruto društveni proizvod u Crnoj Gori bio 4,3 milijarde eura, budžet za sistem zdravstva bio je 201 milion eura, odnosno 4,7 odsto BDP-a. Na drugoj strani, slovenački BDP je iznosio 43 milijarde, a oni su u zdravstvo uložili 6,6 odsto BDP-a. Da je Crna Gora uložila 6,6 odsto onda bi to iznosilo 283 miliona, odnosno imali bi 80 miliona eura više na raspolaganje za liječenje. To je važno kako bi imali kvalitetniji i duži život. Građani Slovenije duže žive od građana Crne Gore za četiri godine, i to kod njih iznosi 81,9 godina u prosjeku. U Crnoj Gori se prosječeno živi 77,7 godina – navodi se u istraživanju Sindikata.
Sindikat doktora podsjeća da godinama upozoravaju na manjak novca u zdravstvenom sistemu.
– SDM je i u prethodnim godinama upozoravao na potrebu za većim ulaganjima u zdravstvo. Od 2016. godine smo intenzivno ukazivali na ove činjenice. Naše aktivnosti su i dovele do većih ulaganja. Ostaje pitanje kako je vršena preraspodjela tog novca – kažu iz Sindikata.
Njihove kolege iz Sindikata zdravstva Crne Gore zatražili su juče da se prepozna vrijednost posla koji obavljaju zdravstveni radnici u toku pandemije virusa korona i da taj rad ne bude samo trenutno adekvatno nagrađen, ukazujući i na važnost zaštite i sigurnosti na radnom mjestu. Iz tog sidnikata poručuju da „aplauzi nijesu dovoljni”.
Predsjednik Sindikata zdravstva Vladimir Pavićević kazao je da je pandemija novog virusa korona stavila pred veliki izazov zdravstvene sisteme u cijeloj Evropi i pokazala njihovu ranjivost i potrebu ulaganja u infrastrukturu, edukaciju i stvaranje adekvatnih uslova za zdravstvene radnike.
– Godinama unazad nije dovoljno ulagano u sisteme zdravstva, zahvaljujući mjerama štednje na uštrb optimizacije kapaciteta, povećanja broja osoblja i adekvatnog nagrađivanja zaposlenih. Sindikati zdravstvenog sektora cijele Evrope su zbog toga odlučili da pokrenu zajedničku akciju kako bi svojim vladama stavili do znanja da aplauzi nijesu dovoljni, i da je ovo prilika da se sistemi zdravstva u cijeloj Evropi organizuju na pravi način i da se ne štedi na zdravlju građana – rekao je Pavićević.
Prodanović: Drugi talas će iscrpiti ljekare
Predsjednica Nezavisnog sindikata Kliničkog centra Crne Gore Ratka Prodanović kazala je da je pandemija Kovid-19 još uvijek sa nama, navodeći da će taj puni drugi talas infekcije ponovo opteretiti već ionako isrpljen sistem zdravstva.
– Mi se mobilišemo da bismo osigurali da zdravstveni radnici budu zaštićeni, te da naš zdravstveni sistem i sistem socijalne zaštite može bolje odgovorili na ovu pandemiju – rekla je Prodanovićeva.
Prema njenim riječima, tokom pandemije zdravstveni radnici su se suočili sa ogromnim pritiskom i ozbiljnim rizicima po svoju sigurnost
– Uprkos zaštitnoj odjeći (skafanderima, maskama, vizirima i drugim sredstvima lične zaštitne opreme) izgleda da su skloniji da se zaraze od drugih ljudi i da dobiju težak oblik bolesti. Eksperti kažu da je glavni dio objašnjenja za ovo viralna opterećenost ili količina virusa kojoj su bili izloženi – navela je Prodanovićeva.