Trećina doktora u Crnoj Gori prima 550 eura mjesečno

U cilju poboljšanja kvaliteta zdravstvene zaštite od izuzetnog je značaja objektivno informisanje javnosti o svim segmentima koji se tiču strukture, funkcionisanja i finansiranja javnog zdravstva. Nepotpunim informacijama, njihovim selektivnim plasiranjem obmanjuje se javnost, koja može steći pogrešan utisak da je 930 eura plata koju većina doktora prima u javnozdravstvenim ustanovama Crne Gore. Mora se istaći da ovaj matematički prosjek skriva realnu sliku stanja zarada u zdravstvu. Tako na primjer se skriva činjenica da preko 500 ljekara mjesečno zarađuje 550 eura. Imajući u vidu da je to gotovo trećina doktora, situacija je više nego alarmantna. Takođe, osnovne zarade preko 1000 specijalista kreću se od 630 do 700 eura. Zašto se krije osnovna zarada ljekara?

Gdin Čirgić u svom imovinskom kartonu navodi svoju osnovnu zaradu. Zarada, koju gdin Čirgić prijavljuje, za osmočasovno radno vrijeme na godišnjem nivou iznosi 15.633 eura. Kada bi gdin Čirgić radio koliko rade ljekari da bi zaradili prosjek od 930 eura, njegova zarada samo sa prekovremenim radom i radom praznicima narasla bi sa prijavljenih 1.200 na 2.100 eura i to bez “dežurstava, pripravnosti, mentorstva, stimulacija, stručnog i naučnog zvanja naknada za rad u konzilijume, ugovora o dopunskom radu i ostalih naknada za rad u različitim komisijama” koje ulaze u prosjek od 930 eura. Ali umjesto toga gdin Čirgić poslije 8 sati rada, ostatak dana može posvetiti familiji, svojim prijateljima i hobijima. Ljekari nemaju tu privilegiju.

Porazno je da neko ko treba da brine o unapređenju zdravstvenog sistema ne želi da pojasni crnogorskoj javnosti:

  • da nema poboljšanja kvaliteta sistema zdravstvene zaštite dok trećina doktora prima 550 eura platu,
  • da nema poboljšanja kvaliteta zdravstvene zaštite dok ljekari osuđeni na prinudni rad zarad funkcionisanja zdravstvenog sistema zarađuju tih prosječnih 930 eura,
  • da nema poboljšanja kvaliteta zdravstvene zaštite dok se osnovne plate ljekara ne izjednače sa osnovnom platom radnika na rampi tunela Sozina.

Zdravstveni sistem je neprikosnoveni nacionalni interes svake države. Ignorisanjem problema zdravstvenog sistema urušava se državni, suštinski interes građana Crne Gore.

Stvarne reforme u zdravstvenom sistemu biće prepoznate onoga trena kada Ministar zdravlja i direktor Fonda za zdravstveno osiguranje istaknu koliko su niske plate ljekara i kada budu najglasniji zagovarači njihovog povećanja, jer nema unaprjeđenja sistema zdravstvene zaštite bez brige o ljekarima nigdje u svijetu pa ni kod nas.

SINDIKAT DOKTORA MEDICINE CRNE GORE

Leave a reply