Pred vama je program domaćeg stručnog skupa sa međunarodnim učešćem na kojem ćete biti u prilici da slušate o terapijskim protokolima COVID-19, primjerima iz kliničke prakse naših gostiju iz Švajcarske i Njemačke, ali i naših dragih kolega širom Crne Gore. Bićete u prilici da slušate o bolničkim infekcijama čiji rast je registrovan tokom pandemije, o etičkim aspektima donošenja odluka u kriznim situacijama, ali i o uticaju COVID-19 na mentalno zdravlje i sindromu sagorijavanja ljekara na poslu.
Prema novom prijedlogu pravilnika za Kontinuiranu medicinsku edukaciju u Ljekarskoj komori, svi ljekari biće dužni tokom godine da pohađaju makar jedan seminar na temu medicinske etike. Podstaknuti ovom novinom, upravo kako bi olakšali kolegama iz svih oblasti medicine i sa svih nivoa zdravstvene zaštite, organizovali smo posebne sesije sa ovim temama o kojima će govoriti dr Thomas Bregenzer, specijalista infektolog-epidemiolog, ali i magistar medicinske etike u Švajcarskoj i dr Tea Dakić, psihijatar, magistrica iz bioetike, Clarkson Univerzitet, New York.
Pored njih naši gosti su i prof. dr Andrej Trampuž, infektolog, direktor infektivne klinike najveće bolnice u Evropi, “Charite” u Berlinu, doc. dr Anna Conen, internista-infektolog-epidemiolog, u bolnici u Aarau, Švajcarska, i prof. dr Mihael Podvinec, ORL ljekar u penziji iz Švajcarske.
Pored njih na simpozijumu će učestvovati i veliki broj naših ljekara. Naša namjera je da sa ovog stručnog skupa proizađu prijedlozi rješenja prepoznatih problema, inicijative za izmjenom ili unapređenjem postojeće prakse. Stručni skup je akreditovan od strane Komisije za kontinuiranu medicinsku edukaciju u Ljekarskoj komori sa 10 poena.
Na kraju, želimo da se zahvalimo našem zlatnom sponzoru Glosariju, kao i Fondu za zdravstveno osiguranje Crne Gore koji je podržao i pomogao održavanje ovog stručnog skupa.
Dr Milena Popović Samardžić
Predsjednica Sindikata doktora medicine Crne Gore
Leave a reply