„Održivo“ neizdrživo

Samo bezosjećajni, odnarođeni moćnici, ušuškani u milionske “euro-slamarice”, mogu da tvrde kako je najniža penzija od 125,63 eura dovoljna za dostojan život porodice i da dodatno vrše pritisak na gladne i nemoćne građane. Hvale se rastom ekonomije, a ćute o porastu državnog duga i stope siromaštva, koju pet godina ne objavljuju

Zahtjevi sindikata neodrživi i nepravedni“, izjava je ministra rada i socijalnog staranja TVCG, koju su prenijeli mediji. Kakvo licemjerje! Pozivajući sindikate na dijalog, koji je unaprijed osudio na neuspjeh, ministar je dodatno pohvalio nacrt izmjena i dopuna Zakona o PIO: „Najznačajniji efekat ovih mjera je što se sadašnji i budući penzioneri mogu nadati da će njihove penzije biti održive,”što u prevodu znači: ili ovako, ili penzija neće biti! Time građanima stavlja do znanja koje su posljedice njihove borbe za pravo na život dostojan čovjeka.

Ministrovo „održivo“ za penzionere, sadašnje i buduće, je neizdrživo, tim prije što postoji bojazan da će Vlada, nakon izmjena Zakona o PIO po diktatu Svjetske banke, realizovati preporuke MMF-a o smanjenju penzija, dok se o realizaciji preporuke o ukidanju povlastica onima koji uplaćuju niži PDV ne razmišlja. Prvo uzeti od budućih, a onda dokrajčiti sadašnje penzionere, zaboravljajući da je aktuelna trodecenijska vlast stvorila današnji ekonomsko-socijalni ambijent. U Crnoj Gori oko 35 odsto građana živi u siromaštvu. Oko 80.000 radnika prima zaradu nižu od 250 eura, dok 70.000 penzionera prima penziju nižu od prosječne (285 eura). Za oko 50.000 radnika poslodavci ne uplaćuju doprinose, dok je na evidenciji Zavoda za zapošljavanje CG oko 50.000 građana.

Samo bezosjećajni, odnarođeni moćnici, ušuškani u milionske “euro-slamarice”, mogu da tvrde kako je najniža penzija od 125,63 eura dovoljna za dostojan život porodice i da dodatno vrše pritisak na gladne i nemoćne građane. Hvale se rastom ekonomije, a ćute o porastu državnog duga i stope siromaštva, koju pet godina ne objavljuju.

Svjetska banka, vele, predložila “da se poveća zaposlenost starijih radnika”, pa “poslušnici” predviđaju da uslovi za penziju budu 40 godina staža osiguranja i 65 godina života. Ko će da bude radno sposoban u 65. godini života, ako siromaštvo ugrožava zdravlje stanovništva, razara porodice… a mlade ljude tjera u izgnanstvo ili na stransputice?! Svaki građanin, koji zasnuje radni odnos u starosnoj dobi preko 25 godina, a takvih je većina, bio bi penzionisan na iznos u visini najniže penzije.

Dok Vlada dodatno ugrožava najugroženije kategorije stanovništva, u Fondu zdravstva, umjesto da se bave standardom doktora medicine i podižu nivo zdravstvene zaštite, broje “popijene ljekove”. Biće da je i Sindikat doktora medicine “nepravedan” što objavljuje informacije o odlasku medicinskih stručnjaka iz Crne Gore, koji nijesu samo nezadovoljni zaradama i lošim uslovima za rad, nego su “nesrećni” što, pored svog znanja i truda, ne mogu da pomognu siromašnim pacijentima, od kojih većinu čine upravo penzioneri, koji nemaju novca za ljekove.

Crna Gora nije jedina država u Evropi čiji Fond PIO funkcioniše na principu trezorskog poslovanja, pa za rupe u budžetu ne treba okriviti samo penzionere! I Fond PIO je imao dobrih godina, raspolagao je nekretninama i bio održiv, ali su njime upravljali stručnjaci iz rasadnika kadrova koji su arčili vaskolika crnogorska bogatstva. Da se prisjetimo – Fond PIO je 2007. godine hotel “Centar” Igalo prodao propalom “HLT fondu” i kampanjonima, za samo 3,1 milion eura…

Učesnici “mitinga gladnih” u Nikšiću, prije trideset godina, bili su siti hljeba a “gladni” nevolja, dok je danas situacija obrnuta. Siromašne ne treba potcjenjivati!

Preuzeto sa portala VIJESTI

Leave a reply