Nepodnošljiva lakoća saglašavanja sa premijerom
Autorski tekst gospodina Zorana Glomazića, bivšeg direktora Fonda za zdravstveno osiguranje.
Nepodnošljiva je lakoća kojom se ministar zdravlja iz Ramada partije saglašava sa premijerovom konstatacijom o racionalnom trošenju sredstava.
Iako je na funkciju ministra došao sa pozicije direktora Fonda zdravstva on izjavljuje da je zatečen stanjem u zdravstvu! Mi naravno nijesmo zatečeni njegovim neznanjem. U periodu njegovog upravljanja zdravstvenim finansijama potrošene su desetine miliona eura mimo plana (oko 70 mil), a nestašica ljekova bila veća od one u ratnom periodu. U tom periodu su građani počeli samoorganizovano, koristeći prednosti komunikacionih tehnologija, da prikupljaju pomoć za liječenje iskazujući do tada neviđeni nivo saosjećanja i empatije u Crnoj Gori.
Pomenuti ministar, u svojim nastupima i dalje glumi samo nehatnog, slučajnog i nevoljnog svjedoka propadanja sistema zdravstva. Sve ovo dovoljno govori o njegovom prethodnom radu na poziciji koja je najodgovornija za racionalno trošenje sredstava u zdravstvu. Naravno da ga nijesu preporučili uspjesi na prethodnoj poziciji već kumstvo sa drugim čovjekom njegove partije.
Bitno je složiti se sa premijerom, ionako danas niko ne pita za prethodne rezultate.
Prvi čovjek sistema zdravstva u javnim nastupima ne iznosi nikakve svoje vizije, strategije, planove o unapređenju sistema zdravstvene zaštite, već samo uopštene konstatacije i obećanja da će nešto da radi. Kao da je došao iz udruženja astrologa ili sličnog koje se bavi analizom pojava na drugoj planeti.
Sistem zdravstva se ne vodi apelima osiguranicima da se strpe, da čekaju, da će im se obezbijediti prava, niti palijativnim potezima „žandarske logike“, već implementacijom sistemskih potreba: standarda, normativa, kliničkih protokola, uvođenjem DRG sistema plaćanja, nagrađivanjem prema radu itd. Uostalom kao u zdravstvenim sistemima na zapadu. Na taj način bi približili funkcionisanje zdravstvenog sistema organizaciji kakva je uobičajena u razvijenim zemljama. To bi naravno, pokazalo i sve nesreće sistema na sekundarnom i tercijarnom nivou. Odvojio bi se rad i znanje od nerada i neznanja, pratili troškovi, izdiferenciralo se plaćanje svih prema radu i znanju, a napustilo finansiranje kapaciteta. To je put da ljekari i ostalo medicinsko osoblje budu uvaženi, a da se smanje tendencije odlaska najboljih iz sistema. To je takođe i način da se uspostavi jasan i stabilan odnos između javnog i privatnog sistema prižanja zdravstvene zaštite.
No ipak dao je jedan koristan predlog, da se svi koji smatraju da mogu doprinijeti poboljšanju zdravstvenog sistema uključe i daju predloge.
Upravo je to cilj ovog obraćanja gdje pozivam ministra zdravlja iz Ramada partije da podnese ostavku i tako oslobodi poziciju kojoj ni na jedan način nije dorastao. To bi bio najveći doprinos koji on može dati poboljšanju zdravstvenog sistema u Crnoj Gori. Time bi se stvorili uslovi da neko od nekoliko hiljada vrsnih crnogorskih ljekara, profesionalaca, savjesnih, obrazovanih i odgovornih ljudi bude na najznačajnijoj funkciji zdravstvenog sistema, bez obzira na partijsku pripadnost.
S druge strane bi i premijer pokazao odgovornost za građane i probleme sa kojima se svakodnevno suočavaju, naravno ukoliko mu je to važno i ukoliko je predstavnik svih građana.
Zoran Glomazić
Bivši direktor Fonda za zdravstveno osiguranje