Ministar potpisao sporazum sa sumnjivom firmom iz SAD

Memorandumom je prepoznato da strane potpisnice mogu da istraže izvodljivost projekata prije nego što preduzmu bilo koju akciju u odnosu na bilo koji oblik aktivnosti, komponenti i specifičnih projekata, ističu za „Dan” iz Ministarstva zdravlja

Ministarstvo zdravlja i Vlada potpisali su u maju ove godine memorandum o razumijevanju sa kontroverznim privatnim profitnim bolničkim operaterom iz Sjedinjenih Američkih Državaa „Steward Health Care International Limited” u kojem se navodi da će se saradnja uspostaviti na osnovu javno privatnog partnerstva. Prema pisanju američkih medija i Centra za informacije i analize u zdravstvu Masačusetsa, radi se o kompaniji koja je zatvarala bolnice u toj državi, prodavala ih firmama za nekretnine, ostavljala ljekare bez posla, smanjivala plate medicinskom osoblju, napuštala ustanove sa dugovima i krila podatke o poslovanju.

Ministar zdravlja Kenan Hrapović u maju je u ime Vlade potpisao memorandum o razumijevanju sa predsjednikom Stjuarta Arminom Ernstom, kojim je dogovorena saradnja u pogledu pružanja usluga zdravstvene zaštite i saradnje u drugim oblastima u Crnoj Gori na osnovu javno privatnog partnerstva ili u drugom obliku. Hrapović i Ernst su zaključili da se potencijalni zajednički projekti odnose na unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite u Crnoj Gori, potencijalne investicije u Institut Igalo, bolnicu Meljine, te aktivnosti u vezi sa unapređenjem informacionih sistema u zdravstvenim ustanovama. Iz Ministarstva zdravlja „Danu” su saopštili da je procedura potpisivanja memoranduma i uspostavljanja potencijalne saradnje sa Vladom iniciran od strane kompanije „Steward Health Care International Limited” iz SAD. Javno-privatno partnerstvo, koje je regulisano Zakonom o javno-privatnom partnerstvu, predstavlja saradnju između javnog i privatnog sektora sa ciljem da se osigura finansiranje, izgradnja, obnavljanje i upravljanje infrastrukturnim objektima i sektorom usluga, tj. finansiranje projekata i usluga koje tradicionalno obezbjeđuje javni sektor. Ministarstvo zdravlja i Fond za zdravstveno osiguranje potpisali su proteklih godina veliki broj ugovora sa privatnim bolnicama, apotekama i stomatološkim ustanovama u sklopu javno privatnog partnerstva, za šta su izdvajali enoromna sredstva iz državnog budžeta za liječenje građana van zdravstvenog sistema. Fond je tako samo tokom prošle godine privatnim ustanovama uplatio 4,6 miliona eura, od čega „Kodri” 3.300.000 eura, dok je privatnim apotekama u 10 mjeseci ove godine isplaćeno sedam miliona eura.

Memorandum o razumijevanju između Vlade (koju zastupa Ministarstvo zdravlja) i Stjuarda usvojen je na sjednici Vlade Crne Gore održanoj 17. maja 2018. godine, a isti je potpisan u Ministarstvu zdravlja 24. maja 2018. godine.

Shodno memorandumu, Stjuard i Vlada „su se dogovorili da zajedno sarađuju u struktuiranom i kooperativnom obliku u cilju evaluacije potencijalnih oblasti saradnje između Stjuard i Vlade CG, u pogledu pružanja usluga zdravstvene zaštite i ostalih vezanih pitanja u Crnoj Gori na osnovu javno privatnog partnerstva ili u drugom obliku u skladu sa dogovorom. Takođe, memorandumom je prepoznato da strane-potpisnice mogu da istraže izvodljivost projekata prije nego što preduzmu bilo koju akciju u odnosu na bilo koji oblik aktivnosti, komponenti i specifičnih projekata. Posebno naglašavamo da je memorandumom definisano i da su strane-potpisnice „saglasne da se ovaj Memorandum o razumijevanju zaključuje u cilju unapređenja i razvoja saradnje” među potpisnicima, te da isti „NE predstavlja međunarodni sporazum koji je obavezujući za potpisnike u skladu sa međunarodnim pravom. Nijedna odredba ovog Memoranduma o razumijevanju se ne tumači i ne sprovodi tako da stvara zakonska prava ili obaveze za potpisnike” – ističu iz ministarstva.

Iz Ministarstva zdravlja navode da u dijelu obaveza svake strane-potpisnice koje su definisane memorandumom ističu da je kao obaveza Vlade definisano da će „Vlada ponuditi relevantnu tehničku i ekspertsku podršku u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom, nadležnostima i jurisdikcijom svojih državnih organa”, dok su obaveze Stjuard kompanije da „sprovodi procjenu mogućnosti kojima bi se obezbijedila visokokvalitetna, efikasna i integrisana održiva zdravstvena zaštita u okviru potpunog spektra pružanja usluga u oblasti zdravstvene zaštite”.

Imajući u vidu da kompanija Stjuard do sada nije dostavila precizne analize niti konkretne projekte kao oblike saradnje, ranije potpisani memorandum do sada nije proizveo bilo koje pravno dejstvo, niti materijalna ili finansijska izdvajanja. Ukoliko kompanija Stjuard u narednom periodu dostavi svoje predloge za konkretnu saradnju, Ministarstvo zdravlja će sa dužnom pažnjom sagledati sve aspekte analiza i opredijeliti dalje pravca djelovanja – objašnjavaju iz Ministarstva zdravlja.

“Dan” je u oktobru 2016. godine objavio da je prethodnik Hrapovića, Budimir Šegrt, potpisao sporazum sa malteškom firmom Vitalis global Healtker (VGH) kojom je namjeravao da Vlada iz budžeta izdvaja novac iz budžeta stranom investitoru za liječenje građana najmanje 30 godina, a oni su navodno namjeravali da ulože 375.000.000 eura u izgradnju bolnica. Tadašnjim sporazumom Vlada je trebalo da obezbijedi zemljište za izgradnju bolnica bez ikakve nadoknade.D.B.

Premijer razgovorao sa vlasnikom Stjuarda

Premijer Duško Marković imao je sastanak sa osnivačem i izvršnim direktorom kompanije Stujard Ralfom de la Toreom i ukazao na potrebu da Crna Gora u što kraćem roku ubrza sistemsko unapređenje zdravstvenog sistema kako bi građanima bile pružene zdravstvene usluge na najvišem nivou.

Ovu potrebu dodatno pospješuju i rekordno povećanje dolaska inostranih turista, predstojeće otvaranje hotelskih kapaciteta renomiranih međunarodnih kompanija i sve intenzivnija interesovanja respektabilnih investitora za ulaganja u našu zemlju – saopšteno je tada iz Vlade.

Preuzeto sa portala ND Dan

Leave a reply