Doktore, ja ne pijem ljekove

Prije nekoliko godina sa liste su skinuti svi statini, bez obzira što od kardiovaskularnih bolesti umire najviše ljudi

Na VII sajmu medicine, u razgovoru sa predstavnicima Doma zdravlja Podgorica, ministar zdravlja je, između ostalog, obrazložio ideju da se izabranim doktorima vrati funkcija porodičnih ljekara, podsjećajući da im zdravstvene vlasti u kontinuitetu omogućavaju kvalitetniji rad, kako ulaganjem u novu opremu i adaptaciju radnog prostora, tako i novom listom ljekova, koja im svojim kvalitetom i količinom ljekova, omogućava da adekvatno brinu o svojim pacijentima.

Pod pretpostavkom da doktori medicine u Crnoj Gori imaju zadovoljavajući status i uslove za rad, ne mogu biti zadovoljni rezultatima rada, jer u postojećoj ekonomsko-socijalnoj situaciji većina pacijenata nema novca za propisane ljekove, eventualne preglede u PZU i putovanja do Klinički centar Crne Gore.

Primjera radi, pacijentima iz Nikšića Fond zdravstva za odlazak u Klinički centar CG refundira putne troškove u iznosu 6,00 eura, dok autobuski prevoz košta 7,10 eura (3,60 + 3,50). U Fondu, vjerovatno, pretpostavljaju da pacijenti stopiraju autobuse u Bogetićima i kroz Podgoricu, gdje ne plaćaju peronsku kartu. Refundacija troškova prevoza čeka se i do 40 dana. Za odlazak po nalaze u KCCG nema putnih troškova?!

Pravo na pratioca je, prema internom aktu Fonda, koji za pacijente nije javan, skoro svakome ukinuto. Dešavaju se apsurdi da hronični pacijent, sa teškom dijagnozom, ne ostvaruje pravo na pratioca kada u KCCG putuje po drugoj dijagnozi, ili ga uopšte ne ostvaruje. Valjda, pacijenti imaju pravo da znaju svoja prava!

Pošto je u Crnoj Gori preventiva misaona imenica, a siromaštvo razara zdravlje građana, ljekovi sa liste i skupe dijagnostičke procedure koriste se u fazi kada oboljenja pređu u hronična, odnosno kada pošinje borba za život pacijenta.

Prije nekoliko godina sa liste su skinuti svi statini, bez obzira što od kardiovaskularnih bolesti umire najviše ljudi. Pacijenti kupuju najjeftinije ljekove u grupi. Valja napomenuti da su ljekovi u Crnoj Gori najskuplji u regionu.

Fond zdravstva ne finansira niti jedan lijek za očuvanje hrskavice i usporavanje osteporoze, teške bolesti koje masovno ugrožavaju i mlade i stare. Na rentgenska snimanja se čeka i do tri mjeseca, dok ortopedije u svim zdravstvenim ustanovama, na operacijama kukova i koljena rade „u tri smjene“. Možda je i to nekome u interesu?!..

Pacijenti se na kontrolnim pregledima osjećaju jako neprijatno kada moraju kažu: “Doktore, ja ne pijem ljekove.”

Preuzeto sa portala Vijesti

Leave a reply