Dopis u vezi sa povećanjem plata ljekarima

Poštovane kolege i prijatelji,

U nastavku možete pročitati dopis koji smo već proslijedili na neke od navedenih adresa. Takođe, koristim priliku da Vas obavijestim da smo obavili razgovor sa Ministrom Žugićem koji je dao podršku našoj inicijativi za povećanjem plata ljekarima.

MINISTARSTVU FINANSIJA CRNE GORE

ZAHTJEV
za povećanje koeficijenta za zaradu doktora medicine

Poštovani,

Osvrćući se na izjavu Ministra finansija datu u javnosti u kojoj je zatražio gradaciju koeficijenata za doktore medicine, Sindikat doktora medicine Crne Gore odaziva se upućenom pozivu i ovom prilikom dostavlja svoj Prijedlog sa potpisima 700 ljekara. Napominjemo potpisivanje peticije nije završeno, a potpisi iz opština Danilovgrad, Cetinje, Tivat, Ulcinj, Herceg Novi, Budva, Pljevlja, Plav, Petnjica, Kolašin, Mojkovac i Žabljak će Vam naknadno biti dostavljeni.

Potpisnici peticije izražavaju svoje duboko nezadovoljstvo Prijedlogom Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru pošto koeficijenti po kojima se doktorima medicine obračunavaju zarade nijesu u skladu kako sa stručnom spremom, težinom i odgovornošću posla koji obavljaju, tako i sa načelom ujednačenosti zarada iz člana 5 Vašeg Prijedloga. Ne omalovažavajući niti jednu profesiju smatramo da je nelogično da sudija Osnovnog suda ima koeficijent 18, dok ljekar specijalista ima koeficijent 8.2. Prevedeno u brojeve – osnovna zarada ljekara specijaliste iznosi 550 eura, a sudije Osnovnog suda 1200 eura.

Stoga, apelujemo na Ministarstvo finansija da dopuni Prijedlog Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, da se naša profesija prepozna kao zasebna kategorija, kao i da se za istu donesu sledeći koeficijenti: za doktore medicine 16, ljekare specijaliste 20, ljekare subspecijaliste 24. Napominjemo, uvaćenje zarada od 7,3 % najavljeno od strane generalne direktorice Direktorata za ekonomiku Ministarstva zdravlja (za koje radno mjesto je predviđen koeficijent 18) smatramo neprihvatljivim i uvredljivim. O statusu ljekara u Crnoj Gori dovoljno govori činjenica da prosječna zarada ljekara specijaliste iznosi 1.3 prosječne zarade u državi, u Srbiji i Makedoniji 2, u Hrvatskoj 2.8, dok je u Sloveniji zarada ljekara specijaliste čak 3 puta veća od prosječne zarade u državi.

Ujedno, osvrćemo se na činjenicu da se Prijedlogom Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru predlaže da dodatak na zaradu zaposlenih u javnom sektoru bude ograničen na 45% visine osnovne zarade. Pored toga što nam se, na ovaj način suštinski umanjuje zarada, smatramo da ovo rješenje nije primjenjivo u našoj praksi jer se dovodi u pitanje funkcionisanje zdravstvenih ustanova i održivost zdravstvenog sistema.

Postavlja se pitanje da li ljekar nakon što prihoduje maksimalni iznos dodatka na zaradu ima pravo da odbije dalji prekovremeni rad, koji mu shodno Vašem prijedlogu ne smije biti plaćen, ili će ljekari suprotno članu 4 Evropske konvencije o ljudskim pravima biti stavljeni u položaj ropske zavisnosti i prinudnog rada.

Na kraju, smatramo da Prijedlog Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, nakon što je Prijedlog Zakona o zdravstvenoj zaštiti prošao Odbor za zdravstvo, rad i socijalno staranje Skupštine Crne Gore, predstavlja još jedno u nizu zakonskih rješenja koji ljekare dovodi u neravnopravan položaj u odnosu na ostale zaposlene.

Dana 10.12.2015. u Podgorici,

Predsjednica SDMC
dr Milena Popović Samardžić

PROSLIJEĐENO:
1. Premijeru
2. Predsjedniku Skupštine
3. Ministru zdravlja
4. Ministru rada i socijalnog staranja
5. Ljekarskoj komori Crne Gore
6. Odboru za zdravstvo, rad i socijalno staranje Skupštine CG
7. Poslaničkim klubovima u Skupštini Crne Gore

  • Peticiju za povećanje koeficijenta za zaradu doktora medicine možete preuzetiv OVDJE
Leave a reply