Na birou 106 ljekara, a fali 700 specijalista
Crnogorski sistem zdravstva karakteriše i deficit specijalističkog kadra, a prema poslednjim podacima na evidenciji Zavoda za zapošljavanje je 106 nezaposlenih ljekara, dok državi nedostaje čak 700 specijalista, upozoravaju iz Sindikata doktora medicine u Analizi stanja sistema javnog zdravstva Crne Gore za 2016. godinu. U izvještaju koji potpisuje Milena Popović Samardžić, a koji je upućen premijeru Dušku Markoviću, ministru zdravlja Kenanu Hrapoviću, direktoru Fonda zdravstva Seadu Čirgiću, direktorici Kliničkog centra (KCCG) Zorici Kovačević, kao i Evropskoj komisiji i Konfederaciji nezavisnih sindikata EU (CESI), ističe se da je do deficita kadra došlo usled njegove nedovoljne proizvodnje i odliva u inostranstvo. Pojašnjavaju da odliv kadra dovodi u pitanje postojanje cijelih klinika u KCCG, a najveći deficit se bilježi u urgentnoj medicini 400 odsto, fizikalnoj (350 odsto), neurologiji (250 odsto), dermatovenerologiji (150 odsto), oftalmologiji (125 odsto), anesteziologiji (100 odsto), internističkim granama (100 odsto), ortopediji (100 odsto), psihijatriji (70 odsto) i opštoj hirurgiji (60 odsto).
– Osnovni problem Vlade u vođenju kadrovske politike je neispunjavanje akcionih planova koje sama donosi. Tako je Planom za period 2013 – 2017. planiran upis 400 studenata medicine. Plan je ostvaren ispod 50 odsto što će neminovno stvoriti značajne probleme u funkcionisanju sistema zdravstva u budućnosti jer se predviđa da će shodno trenutnom trendu upisa studenata broj ljekara u javnom sistemu zabilježiti pad na 1.309 do 2022. godine – precizira se u izvještaju.
U Sindikatu smatraju da loše upravljanje ljudskim resursima već pogađa korisnike sistema javnog zdravstva.
– Kao primjer navešćemo da u javnim zdravstvenim ustanovama nema nijednog dječjeg alergologa, oftalmologa, reumatologa i psihijatra, dok u cijeloj Crnoj Gori ordiniraju po jedan dječiji anesteziolog, ORL, neurolog, gastroenterolog i hematolog – konstatuju u sindikatu.
U izvještaju se ističe da je crnogorski zdravstveni sistem glomazan, a pritom neefikasan.
– Kompletan sistem održava 1.490 ljekara. Na kraju 2015. godine u sistemu javnog zdravstva radilo je 7.476 stalno zaposlenih radnika od čega 5.852 ili 78,2 odsto medicinskog i 1.624 ili 21,8 odsto nemedicinskog kadra. Prema opštim standardima nemedicinski kadar u zdravstvenim ustanovama ne bi trebalo da prelazi 15 procenata. Pored toga što je glomazan sistem javnog zdravstva je i neefikasan. U KCCG se obavi 51 odsto svih pregleda u državi pa je prisutna i neravnomjerna opterećenost medicinskog osoblja zavisno od zdravstvene ustanove. Finansiranje zdravstvenih ustanova vrši se po kapacitetima, a ne po broju pruženih zdravstvenih usluga, što je jedan od oblika neracionalne potrošnje – ističe se u izvještaju.
Konstatuju da je primarna zdravstvena zaštita nakon sprovedene reforme trebala da riješi 80 odsto svih zdravstvenih problema, ali je ta efikasnost izostala, pošto se zdravstvene usluge dominantno pružaju na sekundarnom i tercijarnom nivou što znatno poskupljuje cijenu zdravstvene usluge.
– Neracionalna potrošnja ogleda se i u radnom angažovanju ljekara iz susjednih država dok se domicilni kadar odliva zbog lošeg socio-ekonomskog statusa. Ljekari iz susjednih država plaćaju se znatano više nego domicilni što poskupljuje rad pojedinih klinika, a dugoročno ne rješava problem deficita kadra niti povećava kvalitet pružanja zdravstvenih usluga – navode u sindikatu.
U izvještaju se podsjeća da su do 2010. godine ljekovi i medicinska pomagala bili jeftiniji za oko 30 odsto u odnosu na zemlje regiona, ali da je nakon decentralizacija javnih nabavki, cijena medikamenata značajno porasla.
– Trenutno su ljekovi u Crnoj Gori skuplji i do 30 odsto nego u regionu. Naime, u vrijeme kada je javna nabavka bila centralizovana Fond za zdravstveno osiguranje vršio je nabavku za kompletan zdravstveni sistem zbog čega su dobijane povoljnije ponude zbog veće količine. Sadašnjim rješenjem ljekovi su skuplji, a stvoreni su i drugi problemi jer se tenderi sudskim putem obaraju gotovo svake godine. U takvim situacijama, da bi se spriječila nestašica ljekova, ustanove pribjegavaju hitnim nabavkama direktnom pogodbom, čime se znatno poskupljuje cijena ljekova i medicinskih pomagala, i što otvara mogućnost zloupotrebe – konstatuju u sindikatu.M.S.
Psihijatrije nehumane
U Crnoj Gori, kako kažu u sindikatu, ima 13.000 psihijatrijskih pacijenata godišnje, a ukupni kapaciteti za ovu oblast su 306 kreveta.
– Popunjenost kapaciteta Specijalne bolnice za mentalno zdravlje u Kotoru, kapaciteta 236 kreveta, iznosi 105 odsto. Ne postoje programi za pomoć mladima koji imaju poteškoće u mentalnom zdravlju, za pomoć oboljelima od depresije, za pomoć licima u riziku od suicida i program za mentalne poremećaje kod starih osoba. Takođe izostala je uloga mentora za mentalno zdravlje da se usluga pruža u zajednici kroz posjete oboljelima. Pacijenti na Klinici za psihijatriju KCCG borave u nehumanim uslovima što je predmet interesovanja brojnih organizicija koje se bave zaštitom ljudskih prava – upozorava se u izvještaju.
Od strategije do strategije
U Sindikatu doktora medicine navode da nedostatak jasnog plana za razvoj i unapređenje zdravstvenog sistema ima za posledicu često lutanje u vođenju zdravstvene politike.
– Osnivanje tri regionalna centra, umrežavanje privatnih zdravstvenih ustanova, umrežavanje privatnih apoteka, ugovor sa privatnom bolnicom „Kodra”, privatizacija bolnice Meljine i ponovno vraćanje u državno vlasništvo, najava privatizacije cjelokupnog sistema zdravstva samo su neki od vladinih projekata koji su propali, od kojih se odustalo ili nisu realizovani. Vlada napokon mora da donese dugoročnu strategiju u zdravstvu koje će se držati – poručuju iz sindikata.
Više osiguranika nego naroda
Posteljni kapaciteti sistema javnog zdravstva su 2.406 kreveta, ili 389 kreveta na 100.000 stanovnika što je još uvijek manje od prosjeka EU.
– U bazi Fonda za zdravstveno osiguranje registrovano je 708.720 aktivnih osiguranika, dok Crna Gora zvanično ima populaciju od 621.383 stanovnika, odnosno 87.337 manje nego zdravstvenih osiguranika. Ovo je posledica nefunkcionisanja Centralnog registra stanovništva koji se ne ažurira i iz registra nisu izbrisana preminula lica. Ovo pravi probleme u planiranju budžeta za javno zdravstvo jer se stvaraju nerealne projekcije – navode u sindikatu.
Preuzeto sa portala Dan
Leave a reply