Nastavlja se javna polemika između šefice Sindikata doktora medicine i Ministarstva zdravlja
Ministarstvo zdravlja i predsjednica Sindikata doktora medicine Milena Popović-Samardžić nastavljaju javnu polemiku o tome u kojoj mjeri ljekari napuštaju javni zdravstveni sistem i odlaze u inostranstvo – pa su iz Ministarstva optužili sindikalku za ,,netačno, proizvoljno i zlonamjerno uzbunjivanje javnosti koje stvara atmosferu nesigurnosti i nepovjerenja u institucije države i zdravstveni sistem“.
Popović-Samardžić, s druge strane, juče je Pobjedi kazala da je ona saopštila tačnu informaciju da je oko 150 ljekara u posljednjih pet godina napuštilo javni zdravstveni sistem i profesionalni put nastavili ili u privatnom sektoru u zemlji ili zdravstvenim sistemima van granica naše države.
– Od tih 150 ljekara mi smo naveli imenom i prezimenom svakog, pojedinačno, zdravstvenu ustanovu iz koje su otišli i gdje su otišli, da li je to u privatno zdravstvo u Crnoj Gori ili je to neka druga država. U spisku su date detaljne informacije – kazala je Popović-Samardžić.
Sindikat, ističe ona, smatra da je javni zdravstveni sistem Crne Gore, a ne privatni sektor, interes svakog građanina, te da ga otuda treba jačati, a ne slabiti.
– Zalažemo se za održivost javnog zdravstvenog sistema, jer smatramo da ekonomski status prosječnog građanina Crne Gore ne omogućava liječenje u privatnom sektoru – kazala je Popović-Samardžić.
Podsjećajući da raspolažu podacima da se oko 20 ljekara priprema da u narednom periodu napušti državu, ona navodi kako je žalosti činjenica da svi napori da se ovaj fenomen ,,kao pitanje od društvenog značaja“ stavi u fokus, ne nailaze na pravi odgovor nadležnih, te da i dalje ne postoji instanca koja raspolaže statističkim podacima o tačnom broju ljekara koji napuštaju javni zdravstveni sistem i onih koji napuštaju državu.
– Ja jesam ljekar, ali sam isto tako i pacijent. Vrlo sam zabrinuta i jako mi je žao što moju zabrinutost ne dijele gospoda iz Ministrastva zdravlja, nego se osjećaju vrlo komforno zato što se liječe u Turskoj. Ako me već Ministarstvo demantuje neka iznese svoju bazu podataka, neka nam pokažu na koji način oni vode brigu – kazala je predsjednica Sindikata doktora medicine.
Iz Ministarstva su juče saopštili da je prema njihovoj evidenciji, u periodu od maja do 31. decembra 2019. godine migracija ljekara kroz zdravstveni sistem bila intenzivna i navode da su ,,33 ljekara, nakon dobijanja specijalizacije, iz jedne javne zdravstvene ustanove nastavili rad u drugoj javnoj zdravstvenoj ustanovi, pet je nastavilo radni angažman u privatnim zdravstvenim ustanovama u Crnoj Gori, dok je osam ljekara radni angažman nastavilo u inostranstvu“.
– To nesumnjivo ukazuje da je cifra o odlasku 50 ljekara u inostranstvo u šestomjesečnom periodu, kako tvrdi Milena Popović-Samardžić, nasumična, proizvoljna, zlonamjerna, sa svrhom manipulacije javnosti. Po podacima kojima raspolaže Ljekarska komora Crne Gore, u 2018. godini je izdato sedam „potvrda o dobrom ugledu“, a u 2019. godini 19, odnosno 26 za dvije godine koje su preduslov za zasnivanje radnog odnosa u gotovo svim evropskim zemljama – navodi se u saopštenju Ministarstva zdravlja.
Ističu i da u Crnoj Gori radi 2.278 ljekara, što je 3,3 ljekara na 1.000 stanovnika, koliki je i evropski prosjek.
– Zato građani Crne Gore nemaju razloga da brinu o tome ko će ih liječiti, već treba da budu svjesni činjenice da institucije sistema pomno prate sva dešavanja u vezi sa migracijama zdravstvenih radnika i reaguju pravovremeno i savjesno – poručili su iz Ministarstva.
Preuzeto sa portala Pobjeda
Leave a reply