Stručni skup na temu Bolničke infekcije i antimikrobna rezistencija

U prepunom amfiteatru Medicinskog fakulteta gdje se tražilo mjesto više, 15.03.2019. održan je stručni skup na temu Bolničke infekcije i antimikrobna rezistencija na kom su govorili prof. dr Mihael Podvinec i dr Thomas Bregenzer iz Švajcarske, kao i svima dobro poznat prof. dr Milorad Pavlović iz Beograda.

Iako je kapacitet amfiteatara oko 150 mjesta, više od 200 ljekara je prisustvovalo skupu.

Nakon uvodnog govora prof. dr Marine Mugoše Ratković, medicinske direktorice Kliničkog centra CG i dr Milene Popović Samardžić, predsjednice Sindikata doktora medicine Crne Gore skup je moderirala i vodila dr Žanka Cerović.

Prof. dr Mihael Podvinec u svom predavanju govorio je o organizaciji službi u prevenciji bolničkih infekcija u Švajcarskoj. Stavljajući akcenat na značaj internacionalnog umrežavanja sa kolegama i preuzimanje opštih iskustava drugih, koja treba uskladiti sa vlastitim specifičnostima, istaknuto je da ne treba čekati da država uredi standarde, preporuke i procedure za nas kad to najbolje možemo uraditi sami i time zaštiti sebe i svoje pacijente. Upravo takav rad osiguraće snažne argumente koji će se sami nametnuti donosiocima odluka. Prepoznavanje problema od strane ljekara, njihovo udruživanje i zajednički rad na prevazilaženju problema nametnuo je promjene u organizaciji službi i u samoj Švajcarskoj. Reforme, standardi, preporuke koje uvode i formulišu predstavnici izvršne vlasti bez učešća ljekara, stručnjaka nikad ne mogu biti precizne kao preporuke koje definišu nosioci posla koji se sa problemom direktno nose bio je jedan od zaključaka.

Prof. dr Milorad Pavlović bio je spoj prakse, znanja, preporuka i pouka u svom predavanju “Primjeri iz kliničke prakse”. Neprocjenjivo praktično iskustvo i znanje, primjeri iz dugogodišnjeg rada bili su izazov znanja i preispitivanja ali i velikog divljenja. Za vrlo kratko vrijeme prof. dr Milorad Pavlović uspio je svima pokazati neumoljivost bolničkih infekcija, njihov izazov po nas i naše pacijente.

Dr Thomas Bregenzer u svom predavanju “Upotreba i zloupotreba antibiotika, uticaj na kliničku praksu i kako se nositi sa efektima” iznio je dokaze na koji način se u praksi pribjegavalo “sigurnosti” upotrebe antibiotika i kako nas je upravo ta praksa rano uvela u problem rezistencije. Prikazani su primjeri iz prakse, slučajevi lakših, nekomplikovanih infekcija koje su liječene antibioticima a koje su se povlačile i bez njihove upotrebe u drugim slučajevima. Nameće se pitanje da li su izliječene prirodnim tokom ili usljed upotrebe antibiotika? Citirani naučni radovi, brojne studije, metaanalize spomenute u predavanju, medicina zasnovana na dokazima, sve objedinjeno na jednom mjestu zahvaljujući dr Bregenceru dobro su polazište za preispitivanje i naše prakse.

Prisutni su uživali u predavanjima ali i u diskusiji koja je uslijedila. Skup je poslužio i konsultacijama u vezi sa neriješenim slučajevima iz prakse. Amfiteatar je do kraja bio pun i na osnovu povratnih informacija prisutnih kolega ali i naših gostiju rekli bi da je stručni skup koji je organizovao Sindikat doktora medicine Crne Gore u saradnji sa Kliničkim centrom i Institutom za javno zdravlje, bio vrlo uspješan.

Zahvalnost svima koji su svojim prisustvom učinili ovaj stručni skup uspješnim.

SDMCG

Leave a reply