Dr Miketić za Standard: “Mugoši sam kazala da ću lično tražiti njegovu SMJENU ako bude radio protiv struke”

Crnogorska javnost je zatečena komunikacijom dijela ljekara i predsjednika Ljekarske komore Aleksandra Mugoše koji se ovih dana preko medija prozivaju i optužuju između sebe za nanošenje štete profesiji. Sve je počelo pošto je Sindikat doktora medicine objavio istraživanje o korupciji među ljekarima “Struka ispred politike”, od kog se Mugoša ogradio. Doktori, s druge strane odgovaraju da je sve znao, a i da je sam ispunio anketu. Mugoša je, inače, početkom godine jednoglasno izabran za predsjednika komore i to nakon jednogodišnje borbe s Ministarstvom zdravlja.

Dr Nataša Miketić, inače delegat Skupštine, za Standard tim povodom kaže:

“Na samom izboru dr Aleksandra Mugoše za predsjednika Komore rekla sam ‘Lično  ću pratiti tvoj rad i tražiću tvoju smjenu ukoliko ne budeš radio u interesu struke’. Birali smo osobu koja će se zalagati da Ljekarska komora radi u interesu ljekara. Ne podržavam izjavu dr Mugoše, ni kao učesnik ankete ni kao član skupštine Ljekarske komore ni kao član SDM”, kazala je Miketić za Standard.

Mugoša je sinoć izjavio da je način na koji je Sindikat doktora medicine Crne Gore (SDMCG) prezentovao rezultate ankete sprovedene u okviru projekta „Struka ispred politike”, nanio ogromnu štetu ugledu ljekarske profesije i članovima Ljekarske komore. On kaže da je tačno da je 14. februara potpisao izjavu o učestvovanju Ljekarske komore u tom projektu, ali da od tada nije učestvovao ni u jednoj njegovoj fazi.

To je iznenađenje i za dr Anu Ičević, predstavnicu Sindikata u Domu zdravlja Podgorica, koja je angažovana na projektu. Ona demantuje Mugošine navode.

“Kao neko ko je od početka u ovom projektu, vrlo sam zatečena i iznenađena ovakvim činjenjem dr Mugose tj. željom da se ogradi od rezultata istraživanja i mišljenja 312 naših kolega. Ljekarska komora je od samog početka sa nama učestvovala u realizaciji projekta, i bila upoznata ostvarenim rezultatima. Čak je i kolega Mugoša trebalo sa nama da prezentuje rezultate, ali je zbog neodložnih poslovnih obaveza delegirao predsjednika skupstine LJK. Nije mi jasno. Čekam objašnjenje”, kazala nam je dr Ičević.

Da li će ljekari sada tražiti Mugošinu smjenu – odgovorio nam je dr Nenad Todorović koji je, inače, predsjednik Komisije za primarnu zdravstvenu zaštitu u Ljekarskoj komori.

“I Sindikat doktora medicine i Ljekarska komora čekaju odgovor dr Mugoše, da bi vidjeli šta je i kako. Iako su to dva odvojena tijela, ali Sindikat je prvenstveno izborio da Mugoša bude predsjednik Ljekarske komore. Niti je Milena Popović Samardžić Sindikat niti je Aleksandar Mugoša Ljekarska komora, nego mi ljekari ljekari činimo i Sindikat i komoru. Da nema ljekara ne bi bilo ni njih. Svako može da iznese svoj lični stav, tako je Mugoša mogao da iznese svoje mišljenje da kao pojedinac, a ne kao predsjednik Ljekarske komore”, napomenuo je Todorović.

On kaže da je lično iznenađen Mugošinom izjavom jer, kako dodaje, i sam je popunio anketu.

“Ne znam razlog šta je prethodilo da njegova izjava bude ovakva, jer je i on sam govorio o sistemskoj korupciji, a sada priča potpuno drugu priču”, dodaje Todorović.

Kako objašnjava, anketa koju je SDMCG organizovao, nije rezultat, niti mišljenje samo dr Mugoše, već mišljenje 312 ljekara koji su je ispunili.

Ali, dodaje da anketa predstavlja reprezentativni uzorak.

“Na primjer, da radite studiju za hipertenziju, od koje boluje veliki broj ljudi, uradićete studiju na milion ljudi, ne možete uraditi na 50 miliona i sve ih ispitati i uključiti u studiju. Nego se samo uključi određeni reprezentativni uzorak i onda se na osnovu toga statistički obradi. Tako je odrađena i ova anketa i to je izraz svih koji su popunili anketu, a ne samo moj ili dr Mugoše, niti bilo kog pojedinca, nego je to veliki broj ljudi koje je izrazilo svoje nezadovoljstvo gdje je vidjelo sistemsku korupciju”, naglašava Todorović.

Dr Mugoša, za sad, ne odgovara na prozivke kolega, ali je izvjesno da će morati brzo da se izjasni, jer se ne isključuje nova borba za prevlast u LjK.

Inače, istraživanje “Struke ispred politike” za koje on kaže da je nanijelo štetu, tokom kojeg je anketirano 312 ljekara, pokazalo je, između ostalog, da dvije trećine ljekara ne bi prijavilo korupciju od strane kolege, dok više od polovine ne bi prijavilo korupciju počinjenu od strane menadžmenta ustanove. Međutim, 90 odsto ljekara nije prijavilo korupciju kojoj su svjedočili.

Preuzeto sa portala Standard

Leave a reply