Za narod nema, za ministre ne fali
Iako se često govori o nedostatku novca i potrebi za rebalansom budžeta, gotovo svakodnevno smo svjedoci kako se novac rasipa u Crnoj Gori, rekla je predsjednica Sindikata doktora medicine Milena Popović Samardžić
Sindikati prosvjete i zdravstva osudili su neprimjereno visoke zarade političara i javnih funkcionera u Crnoj Gori. Smatraju da vlast rasipa novac i da degradira njihovu struku jer su im plate tri puta manje od zarada ministara, funkcionera i poslanika vladajuće stranke, kao i direktora državnih kompanija, koje se kreću od 1.500 do 3.500 eura.
Prosječne plate ministara u vladi Duška Markovića iznose oko 2.000 eura, dok je prosječna plata poslanika između 1.800 i 2.000 eura. Plata predsjednika države i lidera DPS-a Mila Đukanovića je oko 2.000 eura.
Predsjednica Sindikata doktora medicine (SDM) Milena Popović Samardžić kazala je da je osnovna plata ljekara specijalizanta 550 eura, specijaliste 680, a supspecijaliste 730 eura.
Iako se često govori o nedostatku novca, potrebi za rebalansom budžeta, gotovo svakodnevno smo svjedoci kako se novac rasipa u Crnoj Gori. Koliko je degradirana naša struka dovoljno govori podatak da radnik na rampi tunela u preduzeću Monteput i nekvalifikovani radnik iz javnog preduzeća Aerodromi imaju veće zarade nego ljekari specijalisti –ukazala je Popović Samardžić.
Kako je dodala, dok ministri i javni funkcioneri u Norveškoj, najbogatijoj državi Evrope, na posao dolaze biciklom ili javnim prevozom, predstavnici vlasti u Crnoj Gori imaju i po nekoliko službenih automobila, koji su im na raspolaganju i za službene i za privatne potrebe.
Dakle, država ima novac, ali se on troši neracionalno. Za povećanje zarada svim ljekarima u bruto iznosu od 500 eura ili neto iznosu od oko 300 eura na godišnjem nivou potrebno je oko 8,5 miliona eura. To je novac koji svake godine izdvajamo za službena vozila. Ovog puta nećemo govoriti o primjerima rasipanja novca unutar zdravstvenog sistema, ali možemo govoriti o novčanom gubitku Crne Gore sa svakim specijalistom koji napusti zemlju – kazala je Popović Samardžić.
Pojasnila je da je to kadar čije školovanje košta i do 100.000 eura i traje i do 20 godina i koji se ne može nadoknaditi sa tržišta rada.
Crna Gora mora postaviti pitanje da li joj se stvarno isplati da ima loše plaćene ljekare i kolika je finansijska šteta koja se nanosi zbog povećanog odliva kadra i loše motivacije ljekara da ostaju i rade u uslovima kakvi su u Crnoj Gori – rekla je Popović Samardžić.
Prema podacima od prošle godine, najveću platu od svih ministara ima šef resora za saobraćaj Osman Nurković, koji je mjesečno prima 2.146 eura. Slijedi Srđan Darmanović (vanjski poslovi) sa 2.140 eura i Sanja Damjanović (nauka) sa 2.015 eura. Plata vicepremijera Rafeta Husovića je 1.796 eura, Predraga Boškovića (odbrana) 1.766 eura, Pavla Radulovića (turizam) 1.750, Dragice Sekulić (ekonomija) 1.739, a Nikole Janovića (sport) 1.583 eura.
I predsjednik Sindikata prosvjete Crne Gore Slobodan Savović smatra da neprimjerena razlika u zaradama predstavlja najbolji pokazatelj odnosa države prema profesijama kao što su prosvjeta i zdravstvo.
I pored gromoglasnih najava premijera Duška Markovića da će riješiti problem zarada prosvjetara, plate u toj struci su tri puta niže nego poslaničke. Mene kao pojedinca posebno vrijeđa činjenica da u poslaničkim klupama o mojoj sudbini odlučuju pojedinci koji su tek izašli iz školskih klupa i praktično sprovode neku zacrtanu politiku – rekao je Savović.
Istakao je da u konačnom sve ovo govori da dok god ne bude obrnuta situacija – da plate profesora i ljekara budu tri puta veće od poslaničkih i ministarskih – u ovoj državi neće biti napretka.
Država treba da povede računa o položaju zaposlenih u prosvjeti jer se slabljenjem njihovog socijalnog položaja urušava i stabilnost države – ukazao je Savović.
Prema podacima crnogorskog zavoda za statistiku, prosejčna plata u Crnoj Gori u aprilu ove godine iznosila je 510 eura.
Vl.O.
Firma u gubicima, a direktoru plata 3.444 eura
Prema podacima Agencije za sprečavanje korupcije (ASK), plata predsjednika Skupštine Crne Gore Ivana Brajovića krajem prošle godine je iznosila oko 1.880 eura, dok je osnovna plata ministra za ljudska i manjinska prava Mehmeda Zenke tokom prošle godine iznosila 1.522 eura.
Zenka je imao još i 380 eura prihoda koje je ostvarivao kao član Savjeta za prvatizaciju.
Plate javnih funkcionera koji pokrivaju direktorske pozicije u državnim firmama su još veće. Indikativan je primjer izvršnog direktora „Montenegroerlajnsa“ Živka Banjevića, koji je tokom prošle godine primao platu od 3.444 eura iako rukovodi državnom firmom koja godinama posluje sa milionskim gubicima.
Preuzeto sa portala DAN
Leave a reply