ALEKSANDAR MUGOŠA, PREDSJEDNIK LJEKARSKE KOMORE CRNE GORE: Upravni sud potvrdio da su odluke Ministarstva zdravlja nezakonite
MONITOR: Protekle nedjelje je u Podgorici održan skup predsjednika ljekarskih komora iz regiona. Govorilo se o socio-ekonomskom statusu ljekara i odlivu ljekara iz javnog zdravstva. Koji su zaključci ovog skupa?
MUGOŠA: Po prvi put od rata devedesetih predsjednici svih ljekarskih komora sa prostora bivše SFRJ (izuzev Hrvatske) okupili su se na dvodnevnom radnom sastanku u Podgorici. Raspravljali smo i razmjenjivali iskustva kada su u pitanju profesionalni status ljekara, uslovi rada i mogućnost sprovođenja dobre medicinske prakse, pitanje ljekarske autonomije i odgovornosti, nasilje nad ljekarima, njihov socio-ekonomski status i odliv iz javnog zdravstva. Većina problema su zajednički, zaključci su obimni i svode se na zabrinutost zbog trenutnog stanja u javnom zdravstvu, pretjerani upliv politike kada je u pitanju zapošljavanje i odabir rukovodećih kadrova, opšti osjećaj straha i nesigurnosti među ljekarima i posledični odliv ljekara, prvenstveno ka zapadnoevropskim zemljama i privatnom sektoru.MONITOR: Da li ste dobili saglasnost iz Ministarstva zdravlja na Statut Ljekarske komore i Pravilnik o dobijanju i obnovi licenci? Da li taj proces predugo traje i može li se govoriti o novoj opstrukciji Komore od strane Ministarstva?
MUGOŠA: Nažalost još uvijek nijesmo dobili saglasnost od strane Ministarstva zdravlja na Statut i Pravilnik, dva najvažnija pravna akta, bez čije pravne valjanosti je rad Ljekarske komore Crne Gore faktički blokiran. Nakon mnogo rada posljednja dva mjeseca i mnogo pokušaja da započnemo iskrenu saradnju sa Ministarstvom zdravlja, još nema odgovora. Ne želim da vjerujem da je u pitanju nova opstrukcija, jer na taj način ministar po drugi put ugrožava zdravstveni sistem. Naime, velika većina crnogorskih ljekara obavlja neposrednu zdravstvenu djelatnost protivzakonito, svi ljekari koji dolaze iz Srbije i drugih zemalja su van bilo kakve kontrole zvanja i znanja koje posjeduju da bi došli u situaciju da se bave zdravljem i životima naših građana.
MONITOR: Prije godinu dana podnijeli ste tužbu Upravnom sudu protiv rješenja Ministarstva zdravlja, kojim je utvrđeno da ste Vi kao predsjednik Komore i Vaš zamjenik izabrani mimo važećeg Statuta. Da li je Upravni sud donio rješenje?
MUGOŠA: Upravni sud je presudio 6. marta 2018. godine. Tužba, koju smo predsjednik Skupštine Komore i ja podnijeli u martu prošle godine je u potpunosti usvojena. Šta to znači, nadam se da je jasno. Dakle, ministar je potpuno nezakonito blokirao rad Ljekarske komore, protivzakonito je preuzeo ingerencije Komore i što je najgore, u međuvremenu nije uradio ništa što je bio u obavezi da uradi. Sud je donio presudu u kojoj konstatuje da je ministar povrijedio autonomiju esnafske organizacije, miješao se bez zakonskog osnova u izbor njenih organa i praktično potrošio godinu dana vremena koje je Zakon predvidio da se rad ljekara dovede u zonu zakonitosti. Predsjedniku Skupštine Komore i meni je presuda moralna potvrda da smo radili dobro i da nismo lagali i uznemiravali javnost, kako nam je često imputirano. Što je najvažnije, Sud je postavio granicu preko koje, ko god u budućnosti bude ministar zdravlja, neće smjeti preći kad je autonomija Komore i njena organizacija u pitanju. Komora je institucija od javnog interesa i kao takva mora biti pošteđena aktuelne politike i to je u svemu ovome najznačajnija poruka.
MONITOR: Imate li informacije dokle se stiglo sa istragom Specijalnog državnog tužilaštva koje, pomalo neuobičajeno, provjerava eventualne zloupotrebe u pogledu načina izbora delegata u Skupštini Ljekarske komore?
MUGOŠA: Izuzev usmenih potvrda da su ljekari ispitivani od strane SDT-a, a nije ih bio mali broj, izabrani i kao takvi glasali u skladu sa Zakonom i Statutom nemam pismeno izjašnjenje u vezi sa ovom ,,čudnom” istragom. Ostaje žaljenje zbog neprijatnosti koju su ljekari doživjeli samim pozivom da daju iskaz pred specijalnim tužiocem s obzirom na to da su u Komori dostupna sva dokumenta vezano za njihov izbor. Imam potrebu da se zahvalim tužiocu na izuzetno korektnom i profesionalnom ponašanju.
MONITOR: Protekle nedjelje Apelacioni sud Crne Gore je preinačio presudu Višeg suda u Bijelom Polju i optužene ljekare bjelopoljske Opšte bolnice, u slučaju infekcije pet beba iz 2014, osudio na po godinu dana zatvora. Kako komentarišete ovaj slučaj?
MUGOŠA: Još uvijek ne posjedujem medicinsku i sudsku dokumentaciju kad je slučaj bjelopoljske bolnice u pitanju. Očekujem je ovih dana u Komori. Kao ljekar i kao otac izražavam duboko žaljenje zbog smrti jedne od oboljelih beba. S druge strane pritisak javnosti na Sud je bio pretjeran i iz tog razloga smatram da moje kolege nisu imale pravo na pravično suđenje, što je u demokratskim zemljama nedopustivo. Čudi me i njihovo ćutanje sve ovo vrijeme, jer javnost nije bila u prilici da čuje i drugu stranu priče. Razgovarao sam dugo sa dvoje od četvoro osuđenih kolega i malo je reći da me je i njihova priča potresla. Ukoliko kazna ostane nepromijenjena i budu osuđeni za „teško djelo protiv zdravlja ljudi” organi Komore će, po sili Zakona, biti prinuđeni da im oduzmu licencu za rad i na taj način trajno zabrane bavljenje zdravstvenom djelatnošću. Za mene kao ljekara i to je strašno, da ne govorim o vremenu koje će provesti u zatvoru. Komora će svakako, bez obzira na stav Suda, formirati komisiju koja će ispitati sve protokole i preporuke za postupanje ljekara u sličnim situacijama i u odnosu na rad kolega bjelopoljske bolnice, svakog pojedinačno, iznijeti ispred javnosti svoj stav.
MONITOR: Izjavili ste da ćete nakon formiranja komisije za etička pitanja ispitati postupak hirurga dr Nikole Fatića, ali i razmotriti peticiju koju su potpisali hirurzi Hirurške klinike Kliničkog centra. Kakav je Vaš stav povodom ovog slučaja?
MUGOŠA: Kada formiramo Komisiju za Etička pitanja Komore vjerovatno će prvi slučaj biti situacija sa dr Fatićem, njegovim istupima u sredstvima javnog informisanja i na društvenim mrežama. Etički kodeks obavezuje svakog ljekara na postupanje u skladu sa njim. Doktor Fatić ima mogućnosti sam da ga pročita i vjerovatno će mu u tom trenutku biti jasno da li ga je kršio ili ne. Peticija hirurga će takođe biti predmet razmatranja Komisije za etička pitanja. Šta će odlučiti Komisija i u jednom i u drugom slučaju ne znam, ali Sud Komore će dati konačnu riječ. Predsjednik Komore, bio to ja ili neko drugi, postupiće u skladu sa odlukom Suda. To je predviđena procedura i u ovoj i u svakoj narednoj sličnoj situaciji.
MONITOR: Kada očekujete da će Komora početi da funkcioniše u punom kapacitetu? Koja su pitanja kojima ćete se prvo pozabaviti?
MUGOŠA: Komora će početi da funkcioniše onog trenutka kada njen Statut bude prihvaćen od strane ministra i kao takav objavljen u Službenom listu. Kada će to biti, za sada ne znam. Svakako da priželjkujemo da to bude što je prije moguće, ali, nažalost, ne zavisi od nas.
Naslijedili smo instituciju koja nije funkcionisala, odnosno nije služila svojoj svrsi, više od dvadeset godina. Na neki način bi bilo mnogo lakše graditi je od početka. Svakako da nam je prioritet da započnemo sa procesom izdavanja licenci, jer je to javni interes. U najkraćem roku moramo formirati stalne komisije Komore, čiji je rad takođe od javnog značaja. Moramo donijeti desetine pravilnika i drugih pravnih akata i tek u tom trenutku možemo reći da smo postavili temelj. Koliko ćemo doprinijeti da zdravstveni sistem naše zemlje bude bolji, vidjećemo.
Predrag NIKOLIĆ
Preuzeto sa portala MONITOR
Leave a reply