Ekspert dobio 4.800, pa hvalio zdravstvo
Vođa istraživanja Evropskog zdravstvenog potrošačkog indeksa (ECHI) Arne Bjornberg, koji je u svom godišnjem izvještaju prije mjesec najavio napredak crnogorskog zdravstvenog sistema, ima sa Minstarstvom zdravlja sklopljen konsultantski ugovor po kojem mu se godišnje za usluge isplaćuje 4.800 eura. Ministar zdravlja Kenan Hrapović i Arne Bjornberg su 20. decembra, na konferenciji u Podgorici, saopštili da će Crna Gora ostvariti najveći napredak u odnosu na sve testirane zemlje (2015. godine bila na poslednjem mjestu, a 2016. na pretposlednjem), zbog sprovedenih reformi, elektronizacije i smanjenja listi čekanja u bolnicama. Na presu u Institutu za javno zdravlje, na pitanje novinara ko je angažovao i na čiji poziv je došao, stručnjak ECHI Bjornberg je samo odgovorio da obilaze većinu zemalja koje ocjenjuju.
On je tada tvrdio da su sami odlučili da posjete Crnu Goru, kako bi predstavili napredak zdravstvenog sistema, te da nije došao na poziv iz ministarstva. Bjornberg je čak izjavio da se „Crna Gora nalazi u grupi bogatih zemalja, kao što su Norveška i Švajcarska, koja je snizila smrtnost kada su u pitanju bolesti srca i moždani udar”.
– Nije mi jasno kako vam je to uspjelo, ali je činjenica da jeste – rekao je ovaj konsultant na decembarskoj konferenciji u Podgorici.
Po njegovoj ocjeni, jedini problem je, kako je objasnio, što se poboljšanje liječenja, i pored dobrih mjera, ne može osjetiti za kratko vrijeme.
Iz Ministarstva zdravlja „Danu” je juče potvrđeno da imaju ugovor sa Evropskim zdravstvenim potrošačkim indeksom, kojeg predstavlja vođa istraživanja Arne Bjornberg. Iz Ministarstva zdravlja navode da je predmet ugovora pružanje savjetodavnih usluga u vezi sa parametrima, sa ciljem poboljšanja učinka Crne Gore na rang listi ECHI.
– Po tom ugovoru, ECHI je u obavezi da sprovodi potrebne analize i podnosi mjesečne izvještaje sa predlogom mjera i preporuka u cilju poboljšanja zdravstvenih politika u Crnoj Gori. U poslednjih 13 godina, kako su nas zvanično obavijestili iz ECHI, a povodom vaših pitanja, ta organizacija obavlja aktivnosti savjetovanja sa ministarstvima zdravlja i/ili državnim agencijama u 35 država, čiji zdravstvene sisteme procjenjuje ECHI. Potpisivanje ugovora između ECHI i Minstarstva zdravlja inicirano je 2016. godine, ali nije realizovano jer budžetom nijesu bila predviđena sredstva za tu namjenu, pa je cijeli postupak realizovan u aprilu 2017. godine. Ugovor sa ECHI tada je potpisan i podrazumijeva mjesečnu naknadu od 400 eura, što je višestruko manje od aktuelne cijene konsaltnig usluga koje ova institucija ima zaključene sa drugim zemljama, a što se navodi u zvaničnoj izjavi koju smo dobili od ove institucije – ističu iz ministarstva.
Iz tog resora navode da su im EHCI saopštili da niko nema pravo da utiče na rezultate, niti je to moguće jer se rangiranje vrši isključivo na osnovu ostvarenih učinaka prikazanih kroz statističke podatke prikupljene od relevantnih državnih i međunarodnih institucija, među kojima je i Svjetska zdravstvena organizacija.
– Dakle, radi se o principu funkcionisanja Evropskog zdravstvenog potrošačkog indeksa, a ne pojedinačnog slučaja po kojem se želi zlonamjerno insinuirati i obezvrijediti uspjeh i napredak koji je Crna Gora ostvarila tokom prošle godine na ovoj prestižnoj listi, na čije su se rezultate i relevantnost pozivali svi kojima je to odgovaralo kada smo bili poslednji, tj. pretposlednji. Zato čudi naprasno interesovanje tih istih „kritičara”, ali sada na račun institucije koja ocjenjuje zdravstvene sisteme po tačno utvrđenim parametrima, čija se relevantnost ne može dovesti u pitanje uprkos željama zluradih pojedinaca – kažu iz ministarstva.D.B.
Šest kriterijuma za ocjenu
Iz Hrapovićevog resora navode da Evropski zdravstveni potrošački indeks boduje šest subdisciplina.
– One se odnose na prava pacijenata i njihovu informisanost, dostupnost zdravstvenog sistema, na ishode liječenja, ponuđene zdravstvene servise, prevenciju i upotrebu ljekova. Pobrojane subdiscipline obuhvataju složeni postupak bodovanja 49 indikatora, čiji je sadržaj detaljno obrazložen u izvještajima EHCI za svaku godinu pojedinačno i svaku zemlju pojedinačno, a koji posmatrani u cjelini daju sveobuhvatnu sliku o funkcionisanju jednog zdravstvenog sistema – navode u odgovorima.
Preuzeto sa portala DAN-a
Leave a reply