Ispravka informacija koje je iznio Ministar zdravlja u emisiji “Iz pravog ugla”

Shodno članu 26 Zakona o medijima uredništvu TVCG šaljemo ispravku informacija koje je iznio Ministar zdravlja Kenan Hrapović, gostujući u emisiji „Iz pravog ugla“ dana 04.10.2017. godine. S obzirom na to da je većina tvrdnji izrečenih od strane ministra zdravlja izrečena u emisiji netačna i da bi za njihovu ispravku trebala cijela nova emisija, osvrnućemo se samo na nekoliko najvažnijih.

Na osnovu tvrdnje Ministra zdravlja da on nema namjeru, niti želju, niti zakonski osnov da se miješa u nadležnost Ljekarske komore, jer to nije njegova zakonska nadležnost, proizilazi da je svjesno kršio zakon i da je suprotno zakonu zloupotrijebio položaj i blokirao rad Ljekarske komore. Ministar je suspendovao odluku Skupštine Komore na kojoj su bili prisutni legalno izabrani predstavnici crnogorskih ljekara iz svih zdravstvenih ustanova i koji su apsolutnom većinom glasova izabrali svog predsjednika. U daljem izlaganju Ministar se poziva na nalaz zdravstvenog inspektora, koji je inspekcijski nadzor izvršio nelegalno i van nadležnosti, zbog čega je protiv istog podnijeta krivična prijava. Izvještaj inspekcijskog nadzora, nikada nije dostavljen Komori iako je to zakonska obaveza Uprave za inspekcijske poslove. Stoga, sumnjamo da izvještaj inspekcije uopšte postoji. U prilog našim sumnjama da je u pitanju lični obračun govori činjenica da su sve ostale odluke te iste Skupštine za Ministra legalne, a jedino se spori izbor predsjednika! Prema Statutu Ljekarske komore jedino odgovorno ovlašćeno lice je Predsjednik Komore te se onemogućavanjem njegove registracije blokira rad cijele organizacije. Nakon gašenja Ljekarske komore, Ministartsvo zdravlja preuzelo je njene ingerencije.

Dalje, Ministar tvrdi da Ministarstvo zdravlja u skladu sa zakonom i svojim nadležnostima izdaje Rješenja, da su ta Rješenja  potpuno validna i zakonita i da doktori mogu da zasnuju radni odnos sa tim Rješenjima. Međutim, već u sljedećoj rečenici navodi da, “Svi koji rade moraju da imaju licence”, te ističe da je isključiva odgovornost direktora, ukoliko su u ustanovama kojima rukovode, angažovani ljekari bez licence za rad.  Za potrebe javnosti ističemo da Zakon o zdravstvenoj zaštiti kao jedinu javnu ispravu, neophodnu za zasnivanje radnog odnosa, prepoznaje Licencu za rad! Ministarstvo zdravlja u trenutku preuzimanja poslova Ljekarske komore preuzelo je i obavezu i odgovornost za izdavanje ovih licenci. Međutim, kako i sam Ministar priznaje, Ministarstvo izdaje neupotrebljivi dokument – Rješenje, koji zakon ne prepoznaje i koji samim tim nema pravnu snagu licence. Izdavanjem izmišljenih Rješenja Ministar će do kraja godine sve crnogorske ljekare dovesti u zonu krivično-pravne odgovornosti. Naime, Krivičnim zakonikom predviđeno je krivično djelo – neovlašćeno bavljenje određenim zanimanjem. Prema članu 408, “Ko se neovlašćeno i za nagradu bavi određenim zanimanjem za čije je obavljanje po zakonu ili drugim propisima donijetim na osnovu zakona, potrebna dozvola nadležnog organa, odnosno nadležnog subjekta, kazniće se novačanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.” Ovo znači da bi nakon 1. januara 2018. godine svaki crnogorski ljekar, koji se zatekne na radnom mjestu, trebao biti krivično gonjen. To je prijetnja koja parališe ne samo Ljekarsku komoru već cijeli zdravstveni sistem Crne Gore. Iz toga razloga pozivamo nadležnog tužioca da ispita zakonitost rada Ministra zdravlja, koji ovakvim odlukama dovodi u opasnost život i zdravlje ljudi. Kako je Ministar izjavio da “Svi koji rade moraju da imaju licence“, iako on sam ne izdaje licence već Rješenja i da će za “zapošljavanje ljekara bez licenci odgovornost snositi direktori” ostaje nejasno ko je ustvari odgovoran.  Kako je odlukom Odbora direktora KCCG u 2017. godini predviđeno angažovanje 197 ljekara iz inostranstva, a od kojih prema registru Ljekarske komore nijedan ne posjeduje licencu za rad, da li to Ministar Hrapović sugeriše da direktor Kliničkog centra ne poštuje zakone ove države? Osim toga ovaj trocifren broj ljekara iz inostranstva, angažovanih u Kliničkom centru Crne Gore, već je doveden u zonu krivičnopravne odgovornosti!

Dalje, želimo ukazati na još jednu, po ko zna koji put izrečenu obman od strane Ministra, da je kroz kapitalni budžet Vlada obezbijedila 11,8 milona eura za nabavku najsavremenije medicinske opreme. Građani su bili u prilici da od početka ministrovog mandata slušaju ta obećanja. Međutim, već nakon prvog tendera postalo je jasno da ovaj novac ne postoji! Naime, Vlada je dozvolila kreditno zaduženje za potrebe javnih zdravstvenih ustanova u iznosu od 11.8 milona eura i to za jedan akcelerator i drugu medicinsku opremu. Ovo tehnički znači da novac ne postoji, već da su zdravstvene ustanove dužne da kroz tender nađu ponuđača koji će se sam kreditno zadužiti za kupovinu sopstvene opreme, a tako skup kreditni aranžman vraćaće poreski obveznici narednih 5 godina! Koliko je to nepovoljan aranžman za javno zdravstvo svjedoči i ponuda za angio-salu čija procijenjena vrijednost iznosi 595.000 eura, ali uz ovakav aranžman njena  vrijednost raste na nevjerovatnih 1.028.000 eura ili 70% više. Ostaje nejasno zašto su izostale državne garancije za ovakve kapitalne investicije, a koje su se u prošlosti olako davale privatnim firmama. Stoga jasno je da ni ove godine od kupovine nove opreme neće biti ništa, kao ni svih 10 godina od kada je gdin Hrapović na čelnim pozicijama u crnogorskom zdravstvu. Oktobar je mjesec, iza nas su dva propala tendera za nabavku medicinske opreme, ali i jedna uspješna realizaicija tendera za kupovinu luksuznih automobila Ministarstvu zdravlja, što šalje jasnu poruku građanima koji su proriteti ovog resora.

Nadalje, tvrdnja Ministra Hrapovića da će kroz ulaganje u stambenu zadrugu “Zdravstvo” riješiti pitanje odliva ljekara je apsurdna i uvredljiva. Naime, Ministarstvo zdravlja je reprezentativnim sindikatima poklonilo preko 2 miliona eura za njihovu „privatnu“ stambenu zadrugu “Zdravstvo” u kojoj se diskriminišu ljekari  upravo zato što su članovi Sindikata doktora medicine, gdje ih je ubjedljivo najveći broj. Diskriminacija se sprovodi kroz uskraćivanje bodova ljekarima, članovima Sindikata doktora. Dakle, ovo samo može podspješiti dalji odliv ljekara, a nikako spriječiti ga. Iako smo upoznali Ministra na koji način se diskriminišu ljekari u procesu dodjele stanova, Ministar je odlučio da povodom svih navedenih nepravilnosti uradi apsolutno ništa. Napominjemo da Vlada novac opredjeljuje za rješavanje stambenog pitanja zaposlenih u zdravstvu, a ne članova reprezentativnih sindikata. Dakle, apsurdno je da je jedini plan Ministra zdravlja za rješavanje problema odliva ljekarskog kadra ovakav aranžman sa sindikatima u kojima doktora gotovo i nema. Ili je možda plan Ministra da ugasi jedinu preostalu organizaciju ljekara, Sindikat doktora.

Svjesno smo se osvrnuli samo na dio navoda Ministra Hrapovića koji smatramo posebno značajnim za crnogorske građane i crnogorske ljekare. Ono što je Ministar potvrdio je – da je stanje u crnogorskom zdravstvu loše, da je oprema zastarjela što utiče na loš kvalitet zdravstvene zaštite, da je odgovornost i dalje samo na ljekarima, da nije zadovoljan radom menadžera, ali da ih ne planira mijenjati, da i nakon godinu dana pregovora sa Ministrom finansija nema povećanja zarada ljekarima ni drugim zdravstvenim radnicima, da ni nakon 58 plaćenih sjednica komisiji za izradu pozitivne liste ljekova nemamo istu već treću godinu za redom (iako zakon nalaže da se pozitivna lista obnavlja jednom godišnje), da nema ograničenja marže za cijenu ljekova veledrogerijama od kojih državna firma „Montefarm“ kupuje ljekove, da je najniža cijena odlučujući kriterijum za nabavku medicinskih sredstava. Saznali smo i da liste čekanja više nisu liste čekanja već liste zakazivanja, da njegov resor dvije godine uzastopno ne umije popuniti jedan običan upitnik za potrebe analize zdravstvenog sistema od strane Evropskog potrošačkog indeksa.

Ovim izjavama Ministar ne samo da je potvrdio sve navode dr Aleksandra Mugoše već je i poslao jasnu poruku svakom građaninu Crne Gore da treba biti zabrinut s obzirom na razmjere problema i stručnost ovog resora, jer pravo na zdravstvenu zaštitu je ustanovno pravo svakog građanina.

Dr Milena Popović Samardžić,
Sindikat doktora medicine Crne Gore

Dr Nebojša Sekulić
Predsjednik Skupštine Ljekarske Komore Crne Gore

Leave a reply