Prijedlog dopune nacrta Zakona o reprezentativnosti sindikata i “odgovor” Ministarstva rada

Ispred Sindikata doktora medicine Crne Gore predlažemo dopunu člana 11 nacrta Zakona o reprezentativnosti sindikata koji trenutno glasi:

“Sindikat na nivou grane djelatnosti, grupe, odnosno podgrupe djelatnosti je reprezentativan ako, pored opštih uslova propisanih ovim zakonom, ima najmanje 15% zaposlenih od ukupnog broja zaposlenih u grani djelatnosti, grupi, odnosno podgrupi djelatnosti.”.

Predlažemo da se član 11 dopuni i da se istom doda stav 2 koji glasi:

“Strukovni sindikat na nivou grane djelatnosti, grupe, odnosno podgrupe djelatnosti je reprezentativan ako, pored opštih uslova propisanih ovim zakonom, ima najmanje 10% zaposlenih od ukupnog broja zaposlenih u grani djelatnosti, grupi, odnosno podgrupi djelatnosti.”

O b r a z l o ž e n j e

Strukovni sindikati, iako relativna novina u Crnoj Gori višedecenijska su tekovna evropskog prava. U praksi najčešće se formiraju od strane nosilaca djelatnosti grane kojoj pripadaju (doktori medicine, piloti, vatrogasci, farmaceuti, prosvjetni radnici itd). Kao uskoprofilisani, ovi sindikati doprinose prepoznavanju kompleksnijih profesionalnih problema sa kojima se suočavaju. Njihovo dosadašnje iskjučivanje iz socijalnog dijaloga, kako u Crnoj Gori tako I u regionu u praksi se pokazalo štetnim I za posljedicu ima odliv najboljeg I najkvalifikovanijeg kadra po granama djelatnosti. U konkretnom, svjedoci smo da su Granski kolektivni ugovor za zdravstvo Crne Gore potpisali čelnici sindikata zdravstva (dr Vladimir Pavićević i dr Ljiljana Krivokapić) koji u svom članstvu imaju manje od 20% svih ljekara, a koji su nosioci zdravstvenog sistema u Crnoj Gori. Dakle, ovi sindikati svoj legitimitet crpe iz članstva sastavljenog od prekobrojnih administrativnih radnika, tj nemedicinskog kadra, djelimično i srednjeg medicinskog kadra.

Takođe, i u uporednoj praksi se ovakvo rješenje pokazalo kao loše pa se u susjednoj Hrvatskoj gdje postoji reprezentativni sindikat srednjeg medicinskog kadra i sindikat zdravstva, Hrvatski lječnički sindikat i pored toga što okuplja većinu ljekara nije zvanično mogao učesvovati u sklapanju kolektivnog ugovora za zdravstvo. Ovaj problem prepoznao je hrvatski Ministar zdravlja koji je tom prilikom izjavio da neće podržati potpisivanje kolektivnog ugovora za zdravstvo bez učešća doktora medicine. Zbog svega navedenog, a u cilju donošenja što kvalitetnijih zakonskih, podzakonskih rješenja kao i kolektivnih ugovora smatramo da bi procenat za strukovne sindikate na nivou grane djelatnosti, grupe, odnosno podgrupe trebalo smanjiti na 10%.

Konkretno ovo bi značilo da Sindikat doktora medicine u svom članstvu mora imati više od 70% svih ljekara u javnom sektoru kako bi ostvario reprezentativnost po predloženom modelu.

Na kraju, prihvatanje ovakvog rješenja ne bi bilo u suprotnosti sa dosadašnjom praksom u našoj državi pošto je Skupština Crne Gore još 2007. donijela Zakon o zaradama i drugim primanjima nosilaca pravosudnih i ustavnosudskih funkcija koji su time pozitivno diskriminisani u odnosu na ostale zaposlene kako u pravosudnom sistemu, tako i u javnom sektoru.

Sindikat doktora medicine Crne Gore

Leave a reply