Intervju za DN Dan

Intervju za dnevni list DAN

  1. Nacrtom zakona o zdravstvenoj zaštiti predviđena je zabrana dopunskog rada za ljekare kod privatnika. S druge strane zakonom o zaradama u javnom sektoru previđeni su koeficijenti između šest i 8,20, što je daleko niže od koeficijenata za na primjer tužioce i sudije

Kako komentarišete ovakva rješenja, da li će činovnici u ministarstvima imati veće koeficijente, odnosno primanja od ljekara?

  1. Ukoliko se usvoje ova rješenja, koliko će ljekar specijalista moći najviše da zaradi (računajući noćni rad, dežurstvo i prekovremeni rad)?

– Nacrt Zakona o zaradama u javnom sektoru predviđao je koeficijent za zarade ljekara između 6 i 8.20. Sad već Prijedlogom istog Zakona ta uredba je izmijenjena i koefcijent za zarade ljekara ostaje isti kao i do sad, što smatramo da nije prihvatljivo, niti je u skladu sa načelom ujednačenosti zarada u javnom sektoru za rad na radnim mjestima koja zahtijevaju isti nivo kvalifikacija. Tako na primjer, sudija Osnovnog suda ima koeficijent 18, sudija Višeg suda 22, sudija Upravnog suda 23, poslanici 26, šefovi kabineta između 9,5 i 22, za razliku od ljekara čiji koeficijent se kreće između 6,53 i 8,80. Nezadovoljni smo time što ovim zakonom nije prepoznata naša profesija, niti potreba za povećanjem plata medicinskih radnika.

Takođe, nezadovoljni smo odredbom kojom se ograničava najviši iznos dodatka na osnovnu zaradu u visini od 45% od osnovne zarade, što zbog specifičnosti posla nije primjenjivo u našoj profesiji. Prevedeno u brojeve, trenutnim zakonskim rješenjem plata ljekara specijaliste uz maksimalno angažovanje (dežurstva, pripravnost, popodnevni rad itd) može iznositi 770 eura.

  1. Da li su ljekari spremni da protestuju ukoliko se usvoje ovakva rješenja?

Sindikat doktora medicine CG uložiće napore da kroz institucije sistema popravi status ljekara u Crnoj Gori. Ukoliko ne naiđemo na razumijevanje i podršku nadležnih institucija iskoristićemo sva zakonom raspoloživa sredstva da ostvarimo svoje ciljeve. Međutim, nadamo se da do toga neće doći. Očekujemo da ćemo kroz partnerski odnos sa nadležnim Ministarstvom riješiti sva sporna pitanja i naći zajedničko rješenje.

  1. Kako komentarišete podatke Ombudsmana Kliničkog centra CG, koji je za 10 mjeseci primio 645 pritužbi na rad ljekara u toj ustanovi, medicinskih radnika, liste čekanja itd?

U Crnoj Gori već duže vrijeme postoji atmosfera u kojoj se stiče utisak da su ljekari i pacijenti suprotstavljene strane. Smatramo da je to prvenstveno posljedica loših uslova rada u zdravstvenim ustanovama koji pogađaju jednako i ljekare i pacijente. Rad sindikata u buduće će biti usmjeren ka tome da se ostvari što bolja komunikacija sa pacijentima i njihovim organizacijama. Mišljenja smo da se pacijenti i njihove organizacije moraju jednako kao i mi javno zalagati za poboljšanje uslova rada doktora, jer je to zajednički interes svih nas. Isto tako, u odnosu na pomenutu brojku, ne treba zanemariti ni uticaj negativne kampanje koja je već duže vrijeme usmjerena ka ljekarima u javnom zdravstvu. Ljekari su, gotovo po pravilu, prepoznati kao jedina odgovorna karika za sve potencijalne propuste na koje se navedene pritužbe odnose, dok sa druge strane niko javno ne upućuje na izuzetno teške uslove u kojima rade, kao i na njihov težak socioekonomski status. U tom smislu doktori su neprekidno izloženi pritisku nezadovoljnih pacijenata sa jedne strane i zakonodavstva koje nam u posljednje vrijeme raznim zakonskim rješenjima dodatno pogoršava uslove rada i naš položaj u društvu.

  1. Smatrate li da ljekarima treba omogućiti dopunski rad kod privatnika?

Da. Što se tiče dopunskog rada u PZU naš sindikat je vezano za to pitanje poslao dopis Ministarstvu zdravlja, Premijeru, Skupštinskom odboru za zdravstvo, rad i socialno staranje i Ljekrskoj komori u kome smo obrazložili način i uslove pod kojima bi se trebao obavljati dopunski rad. Ta rješenja iz dopisa su u skladu sa zakonodavstvom EU. Takođe, naša pravna služba je poslaničkim klubovima ponudila amandman u vezi sa ovim pitanjem, a koji je bio predmet skupštinske rasprave, ali na žalost nije usvojen od strane Odbora za zdravstvo.

  1. Da li ćete podnijeti inicijativu za ocjenu ustavnosti odredbe zakona koja zabranjuje dopunski rad?

Hoćemo. Već je u pripremi inicijativa za ocjenu ustavnosti predloženog zakona.

  1. Kako ocjenjujete status ljekara i odnos nadležnih institucija prema toj struci?

Što se tiče statusa ljekara u Crnoj Gori dovoljno govori činjenica da plata ljekara specijaliste u Crnoj Gori iznosi manje od 1.5 prosječne zarade u Crnoj Gori, u Srbiji i Makedoniji 2, Hrvatskoj 2.8, dok je u Sloveniji plata ljekara specijaliste čak 3 puta veće od prosječne zarade na nivou države. Što se tiče odnosa nadležnih institucija prema našoj struci, do sada, smatramo da je bio prilično ignorantski.

Sa poštovanjem,

Dr Milena Popović

Leave a reply