Ministarstvo nezakonito izdaje licence ljekarima
Ministar zdravlja Kenan Hrapović odgovoran je za gašenje Ljekarske komore, ukidanje nadležnosti i uskraćivanje uslova za rad nakon gašenja struje i interneta, ističe predsjednica sindikata Milena Popović Samardžić Popović Samardžić navodi da je predlog ministarstva da se kompletira izvršni odbor sa dva nova člana, koji su prestali sa radom osnivanjem Farmaceutske i Stomatološke komore, podsticanje na krivično djelo
Predsjednica Sindikata doktora medicine Milena Popović Samardžić kazala je za „Dan” da Ministarstvo zdravlja nepropisno izdaje licence ljekarima od 31. marta, jer nije donijet novi pravilnik po kome se one izdaju. Popović Samardžić ističe da stari pravilnik o izdavanju licenci nije usaglašen sa novim Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, koji je usvojen u januaru. Ona je kazala da je ministar zdravlja Kenan Hrapović odgovoran za gašenje Ljekarske komore, ukidanje njenih nadležnosti i uskraćivanje uslova za rad, nakon gašenja struje i interneta. Ističe da se Komora nalazi u bezizlaznoj situaciji, jer Hrapović krši zakon i apsolutnu volju ljekara koji su izabrali novo rukovodstvo na čelu sa Aleksandrom Mugošom, čime ponižava tu profesiju.
Komora se nalazi u istoj situaciji – i dalje nema struje, a neizvjesno je šta će biti sa prostorom u kojem su smještene kancelarije rukovodstva, zbog isteka ugovora o zakupu. Nadležnost Ministarstva zdravlja je da izda potvrdu Mugoši, kojeg je izabrala Skupština Komore, na osnovu koje će se on upisati u Centralni registar privrednih subjekata, kako bi mogao da rukovodi tom institucijom i riješi ove probleme. Odbijanjem da to uradi, Hrapović je prouzrokovao sve gore navedene posledice i gašenje strukovne organizacije ljekara. Navodi ministarstva da i dalje postoji izvršni odbor koji treba da donosi odluke su netačni, jer mu je istekao mandat prije dvije godine. Ministarstvo zdravlja ne može izdavati licence ljekarima, zato što nije donesen pravilnik po kome se izdaju licence. Stari nije usaglašen sa važećim Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, tako da se po njemu ne može postupati. Novi pravilnik treba da donese Skupština Ljekarske komore, koju je Ministarstvo blokiralo, ističe Popović Samardžić.
Ona kaže da je predlog ministarstva da se kompletira izvršni odbor sa dva nova člana, koji su prestali sa radom osnivanjem Farmaceutske i Stomatološke komore, podsticanje na krivično djelo.
SDMCG je podnio krivičnu prijavu protiv Đoka Jočića i bivšeg ministra Budimira Šegrta zbog rada tadašnjeg rukovodstva van mandata. Da mu pojasnimo, odluke tog izvršnog odbora bile bi nevažeće i ministar javno podstrekuje na nezakonito postupanje Komore, na dalje kršenje zakona. Ministarstvo zdravlja ne može izlaziti iz okvira važećih zakona i važećeg statuta Ljekarske komore i ostaje dosledno u tom stavu, dok su personalna rješenja u izboru organa isključiva nadležnost članova Ljekarske komore, smatra Popović Samardžić.
Popović Samardžić je podsjetila da je analiza koju je sproveo Sindikat doktora medicine pokazala da Ministarstvo zdravlja godinama loše vodi sistem i neracionalno upravlja sredstvima.
Nepotrebni troškovi se ogledaju u stalnom angažovanju ljekara iz susjednih država, dok se domicilni kadar odliva zbog lošeg socio-ekonomskog statusa. Ljekari iz susjednih država plaćaju se znatno više nego domicilni ljekari, što poskupljuje rad pojedinih klinika, a dugoročno ne rješava problem deficita kadra, niti povećava kvalitet pružanja zdravstvenih usluga, navodi Popović Samardžić.
Ona ističe da crnogorski sistem zdravstva karakteriše i značajan deficit specijalističkog kadra, što je prepoznato Planom ljudskih resursa u zdravstvu u periodu 2013–2022. godine koji je donijelo Ministarstvo zdravlja.
Planom za period od 2013. do 2017. godine predviđen je upis 400 studenata medicine. Međutim, ovaj plan je ostvaren ispod 50 odsto, što će stvoriti značajne probleme u funkcionisanju sistema zdravstva u budućnosti, jer se predviđa da će, shodno trenutnom trendu upisa studenata, broj ljekara u javnom sistemu zabilježiti pad na 1.309 do 2022. godine, kaže Popović Samardžić.
D.B.
Fali specijalista za djecu
Ona objašnjava da Hrapovića ne brine analizam koja je u javnim zdravstvenim ustanovama pokazala da nema nijednog dječjeg alergologa, dječjeg oftalmologa, dječjeg reumatologa i dječjeg psihijatra, dok u cijeloj Crnoj Gori ordiniraju po jedan dječji anesteziolog, dječji ORL, dječji neurolog, dječji gastroenterolog i dječji hematolog.
Posteljni kapaciteti sistema javnog zdravstva iznose 2.406 kreveta ili 389 kreveta na 100 hiljada stanovnika, što je manje od prosjeka Evropske unije. Kada je riječ o dostupnosti ljekova i medicinskih pomagala, oni su do 2010. godine bili jeftiniji za oko 30 odsto u odnosu na zemlje regiona. Nakon 2010. godine, kada je izvršena decentralizacija javnih nabavki, cijena ljekova znatno je porasla, pa su trenutno ljekovi u Crnoj Gori skuplji i do 30 odsto nego u regionu, upozorava Popović Samardžić.
Preuzeto sa portala DAN
Leave a reply