Klinički napustilo 40 ljekara
Prema podacima Sindikata doktora medicine, poslednjih nekoliko godina javne zdravstvene ustanove napustilo je preko 60 ljekara i otišlo u inostranstvo, zbog loših uslova za rad i niskih zarada. Predsjednik Sindikata doktora medicine Milena Popović Samardžić istakla je da je analiza koju su uradili u prvoj polovini ove godine pokazala da je 40 ljekara specijalista napustilo Klinički centar Crne Gore (KCCG) od 2012. do 2017. Popović Samardžić upozorava da zbog blokade Ljekarske komore, nemaju precizne podatke koliko je ljekara dalo otkaze ove godine, ali da im je sedam kolega najavilo odlazak u inostranstvo.
KCCG je u proteklih godinu i po napustilo 10 ljekara, u 2015. sedam specijalista, u 2014. devet, u 2013. ukupno 11 kolega i 2012. pet doktora. To pokazuje da trend odlazaka ostaje isti i da su naše kolege godinama nezadovoljne uslovima u kojima rade, platama i ulaganjem u zdravstveni sistem. Imali smo i četvoro kolega koji su otišli iz nikšićke bolnice, a poznato je da je Opštu bolnicu u Bijelom Polju u pretekle tri godine napustio veliki broj specijalista. KCCG kao najveću ustanovu napustili su tri urologa, deset specijalista iz Instituta za bolesti djece, jedan psihijatar, tri radiologa, tri hirurga, jedan specijalista za ORL, dvojica oftalmologa, tri kardiologa i kardiohirurga, jedan fiziterapeut, jedan specijalista dermatovenerologije, dvojica anesteziologa, dvojica neurohirurga, dva stomatologa, po jedan internista, ortoped, onkolog i defektolog. Plašimo se da će ova pojava biti nastavljena zbog odnosa Ministarstva zdravlja na čelu sa Kenanom Hrapovićem prema našoj struci. Već pola godina ne funkcioniše Ljekarska komora sa novim rukovodstvom zbog blokade Ministarstva zdravlja. Uputili smo pismo i zahtjev za sastanak premijeru Dušku Markoviću, ali nijesmo dobili nikakav odgovor, što dovoljno govori o odnosu nadležnih institucija prema ljekarima – ističe Popović Samardžić.
Ona navodi da se Hrapović zloupotrebom svog položaja umiješao u rad strukovne organizacije sa umišljajem da ljekarima nametne kadrovska rješenja za poziciju predsjednika Komore.
Pomenuto rješenje predmet je prijave u Upravnom sudu u vezi s kojim već pola godine očekujemo početak sudskog procesa. Donoseći pomenuto rješenje, Hrapović donosi odluku da Ministarstvo zdravlja preuzima prenesene poslove komore, izdavanje licenci za rad ljekarima, vođenje registra licenciranih ljekara. U trenutku kada je ovo odlučivao, ministar nije znao da ne postoji Pravilnik o izdavanju licenci usklađen sa novinama u Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, zbog čega njegov resor na zakonit način ne može izdavati pomenute licence. Posledica njegove neupućenosti, ad hok odluka, jeste ta da danas mladi ljekari ne mogu dobiti licence potrebne za rad i ne mogu zasnovati radni odnos – upozorava Popović Samardžić.
Opstrukcija Ministarstva zdravlja
Milena Popović Samardžić kaže da, shodno izmjenama zakona svi ljekari do decembra mjeseca moraju obnoviti licence za rad, što se zbog opstrukcija Ministarstva zdravlja neće desiti.
Štetu zbog svega navedenog trpe ljekari i građani. Posledica neupućenosti i nestručnost trenutnog sastava Ministarstva zdravlja jeste nagli pad kvaliteta rada u svim zdravstvenim ustanovama. Uvođenje elektronskog zakazivanja i neuspjeh projekta nakon samo sedam dana, samo su neki od problema s kojima se sada suočavaju i pacijenti i ljekari. Liste čekanja, koje je prije ovog projekta trebalo smanjiti, sada su povećane. Nekad dostupna zdravstvena zaštita sada je postala nedostupna. Tako, sada onkološki pacijenti čekaju na kontrole – poručuje Popović Samardžić.
Prezeto sa portala Dan
Leave a reply